UMCG test met schoonmaakrobots

UMCG test met schoonmaakrobots
Afbeelding ter illustratie

In het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) wordt sinds december getest met schoonmaakrobots die grote vloeroppervlakken reinigen. De inzet maakt deel uit van een bredere proef met robotisering, waarbij ook logistieke robots worden getest voor intern transport.

Twee schoonmaakrobots houden momenteel de centrale hal bij ingang 11 schoon. De ene robot schrobt en zuigt, terwijl de andere de vloer dweilt. Samen reinigen ze wekelijks zo’n 30.000 vierkante meter. De robots worden vooral ingezet in de avond en nacht, wanneer het rustiger is in het ziekenhuis.

Aanvulling, geen vervanging

Volgens Jacob van der Mei, teamleider facilitaire dienst, levert dat direct voordeel op voor het schoonmaakteam. ‘Zo krijgt het schoonmaakteam overdag meer tijd voor andere taken, zoals het schoonmaken van moeilijk bereikbare plekken. De schoonmaakrobots zijn een aanvulling, geen vervanging.’

Naast de schoonmaakrobots test het UMCG ook logistieke robots die patiëntmateriaal, zoals bloedbuisjes, moeten vervoeren tussen afdelingen. Deze rijden zelfstandig door het ziekenhuis en maken gebruik van sensoren, camera’s en liften. Vooralsnog wordt alleen met testmateriaal gewerkt.

Veiligheid voorop

Veiligheid speelt een centrale rol in de proef. ‘Pas als alles veilig verloopt, laten we de robots echt patiëntmateriaal vervoeren,’ zegt projectleider innovatie Elmar Boelkens. ‘Kinderziektes, zoals robots die onverwacht links rijden of niet door een deur kunnen, lossen we een voor een op.’

De eerste ervaringen met de schoonmaakrobots zijn positief. Ze dragen bij aan een schoner ziekenhuis en creëren ruimte voor medewerkers om zich te richten op specialistischer werk. In de loop van 2026 besluit het UMCG of de robots structureel worden ingezet.

Bron: UMCG