FNV organiseert landelijk protest tegen Asielnoodmaatregelenwet

FNV organiseert landelijk protest tegen Asielnoodmaatregelenwet
Een protest van FNV Schoonmaak tijdens de cao-onderhandelingen in 2023

Op zondag 7 september organiseert FNV Migrant Domestic Workers een landelijke demonstratie tegen de Asielnoodmaatregelenwet. 'Deze wet maakt mensen zonder papieren vogelvrij. Ze worden gecriminaliseerd louter omdat ze hier zijn, Dat is onacceptabel', zegt Herrie Hoogenboom, bestuurder FNV Migrant Domestic Workers.

Bijna honderd maatschappelijke organisaties, van Vluchtelingenwerk tot Amnesty International, steunen de oproep om de straat op te gaan. Het protest is bedoeld als duidelijk signaal aan de politiek: Haal deze wet van tafel. Na een podiumprogramma met sprekers en muziek trekken de deelnemers in een mars door Den Haag.

Kwetsbaar

De Asielnoodmaatregelenwet stelt verblijf zonder papieren strafbaar. Daarmee worden werkenden zonder papieren extreem kwetsbaar. De International Labour Organization (ILO) waarschuwt dat dit in strijd is met internationale arbeidsnormen. Uit onderzoek blijkt dat criminalisering leidt tot uitbuiting, misbruik, lagere lonen en gevaarlijkere werkplekken.

‘We zien hoe kwetsbaar ongedocumenteerde werkers al zijn. Denk aan de misstanden bij Saints and Stars, waar mensen jarenlang zijn uitgebuit. Als deze wet doorgaat, wordt dat soort misbruik de norm en een model om te concurreren op arbeidsvoorwaarden met werkgevers en opdrachtgevers die wel belang hechten aan respect en fatsoen’, zegt Hoogenboom. ‘Niet alleen ongedocumenteerde arbeidsmigranten zelf, maar onze samenleving als geheel wordt hierdoor gedupeerd.'

Mars voor rechtvaardigheid

Met de demonstratie wil de FNV samen met de coalitie Stop de Asielwetten laten zien dat er een breed maatschappelijk verzet is tegen deze wet. ‘De boodschap is helder’, vat Hoogenboom samen: ‘Criminalisering lost niets op, maar vergroot juist uitbuiting, rechteloosheid en onzichtbaarheid.