Facto
  • Start gratis proefperiode
  • Inloggen
  • Werkplek
  • Hospitality
  • Duurzaam
  • Smart FM
  • Catering
  • Schoonmaakbedrijven
    • Actueel
    • Branche
    • Ondernemen
    • Sponsored Content
    • Interviews
    • Blogs
    • Magazines
  • Huisvesting
  • Facto Congres

Vuistregels bij het desinfecteren - handig of hardnekkig?

Gepubliceerd: 25 nov. 2019
Vuistregels bij het desinfecteren - handig of hardnekkig?

Vuistregels zijn reuze handig als je snel iets wilt weten. Zo is een enigszins grote stap ongeveer één meter lang, en is de bekendste stad van een land vaak ook de hoofdstad van dat land. Een vuistregel kan echter niet in alle situaties gebruikt worden.Volg Service Management op LinkedIn:

Poep kun je niet desinfecteren

Zo kun je moeilijk een 25-meter wedstrijdbad bouwen op basis van 25 stappen van de lokale badmeester. En de hoofdstad van Australië is niet Sydney, maar Canberra. Bij desinfecteren worden er ook een aantal vuistregels gehanteerd, waarbij het soms nog maar de vraag is of deze wel toepasselijk zijn. Zo was er een vuistregel dat zolang je maar desinfecteert, het object, ongeacht hoe vuil, veilig en hygiënisch wordt. Vuil is een broed- en schuilplaats voor ziekteverwekkende organismen, dus het is van belang dat je eerst dit verwijdert (reinigt) en dan pas desinfecteert. Want poep kan je niet desinfecteren.

Fabel: alcohol werkt niet tegen norovirus

In verschillende sectoren waar een goede hygiëne cruciaal is, is er blijkbaar een vuistregel dat desinfectiemiddelen op basis van alcohol (ethanol) niet werken tegen het norovirus*. Dit is zelfs verheven tot waarheid in diverse hygiëneprotocollen. Waar men echter aan voorbij gaat, is dat niet één stof bepaalt of een desinfectiemiddel werkt tegen norovirus. Er zijn wel degelijk desinfectiemiddelen op basis van alcohol (of andere werkzame stoffen) die onder andere norovirus afdoden door bijvoorbeeld slim en innovatief te formuleren.


LEES OOK: Alcohol: genotmiddel of gevaarlijke stof?


Goede persoonlijke en omgevingshygiëne cruciaal

Een andere verklaring voor waarom er soms gedacht wordt dat bepaalde desinfectiemiddelen niet werken tegen norovirus, is dat mensen ondanks een verondersteld grondige reiniging en desinfectie alsnog geïnfecteerd raken. Norovirus is zeer virulent, wat betekent dat een laag aantal virusdeeltjes al een infectie kan veroorzaken. Daarom is een goede persoonlijke en omgevingshygiëne cruciaal om besmetting door norovirus te voorkomen. En mocht er toch een besmetting plaatsvinden, dan dient men zeer zorgvuldig te zijn bij reiniging en desinfectie van een plek waarvan wordt vermoed dat norovirus aanwezig is, naast andere maatregelen zoals isolatie van de besmette persoon.

Vuistregels zijn heel handig, maar we moeten oppassen dat deze niet als absolute feiten worden aangenomen en gepresenteerd. Zeker in situaties waar kennis van doelgerichte hygiëne van belang is, is het goed om je nog eens achter de oren te krabben of een vuistregel toegepast kan worden. Het is dus belangrijk om je goed te laten informeren en kritisch te zijn, zeker wanneer je in een onbekende situatie terechtkomt.


LEES OOK: Desinfectie: een specialisme binnen de schoonmaak


*Over Norovirus

Norovirus kan vervelende klachten zoals braken, diarree en buikpijn veroorzaken. Daarnaast is norovirus zeer besmettelijk waardoor één besmet persoon al een uitbraak kan veroorzaken. Daarom wordt bij een incident, zoals braken, waarbij vermoed wordt dat dit veroorzaakt is door norovirus, dit virus te vuur en te zwaard bestreden. De besmette persoon wordt geïsoleerd en de plek waar gebraakt is, wordt grondig schoongemaakt en gedesinfecteerd. Hiervoor moet een geschikt desinfectiemiddel gebruikt worden dat norovirus afdoodt.

Dit artikel is geschreven door Marten Kops en Chuchu Yu van de NVZ voor Service Management nummer 8. Krijg jij ons vakblad nog niet in de brievenbus? Vraag dan een gratis proefnummer aan of neem een abonnement.

  1. Vacatures

  2. Ministerie van Defensie

    Planner

    Ministerie van Defensie logo
  3. Ministerie van Defensie

    Hoofd Facilitair

    Ministerie van Defensie logo
Bekijk vacatures

Schoonmaaknieuws in je mailbox

Meld je aan en ontvang 2x per week de Service Management nieuwsbrief

Lees ook

  • alcohol12 jul. 18

    Alcohol: genotmiddel of gevaarlijke stof?

    In de schoonmaakbranche wordt regelmatig gebruik gemaakt van producten die ethanol (alcohol) bevatten. Maar naast de voordelen, zoals het streeploos reinigen van glas en het succesvol desinfecteren, kleven er ook een aantal nadelen en gevaren aan het gebruik van ethanol. Welke risico's brengt het met zich mee en hoe kan er in uw schoonmaakbedrijf veilig worden gewerkt met ethanol?

Mijn artikeloverzicht

Onderwerpen aanpassen

Mijn artikeloverzicht kan alleen gebruikt worden als je bent ingelogd.

Inloggen

Uitgelicht door de redactie

Beeld: Arno Vredevoort, manager Technisch Beheer en Onderhoud bij Nij Smellinghe.

Ziekenhuis Nij Smellinghe gaat volledig gasloos: 'Je moet het lef, het geld en de mensen hebben'

  1. GesponsordDe échte sleutel tot continuïteit in schoonmaak
  2. Appèl verzorgt vanaf augustus catering Hogeschool Leiden
  3. Maastricht UMC+ koopt mobiele waterkering: 'Bereid je voor op klimaatadaptatie en denk verder dan wat je hebt meegemaakt'
  4. 6 voorbeelden van verduurzaming in de zorg
  5. Amabel Chiarito wint ISS Workplace Talent of the Year 2026
  6. Visie op schoonmaak cruciaal: deze drie kwaliteitscriteria hanteert TU Delft
  7. Schoonmaak-cao rond: meer loon en reiskostenvergoeding

Eerder verschenen

  1. Rijkswaterstaat schrapte duurzaamheid bij Zuidasdok: hoe zit dat intern?
  2. Rijksvastgoedbedrijf vervangt alle verlichting voor 2028
  3. Gentse ziekenhuizen testen hergebruik van ongeopend medisch materiaal
  4. Gesponsord'Wij zorgen dat inkoopprofessionals het verschil kunnen maken'
  5. Het Slotervaart (50.000m2): unieke rol voor FM in multi-tenant zorggebouw
  6. GesponsordManutan maakt duurzaam meubilair inkopen volwassen
  1. Opschalen facilitaire dienstverlening bij Defensie broodnodig: 'Geen tijd te verliezen'
  2. GesponsordRol kantoor anno 2026: 'Meer een sociale en inhoudelijke hub'
  3. Nieuwe schoonmaakaanbesteding TU Delft: 'Zonder ondergrens gaan leveranciers prijsduiken'
  4. Gemeente Amsterdam kiest voor Amstelgebouw voor 20.000 medewerkers
  5. Anders vastpakken is een (mooie) uitdaging
  6. Máxima Medisch Centrum start met digitaal bestellen maaltijden voor patiënten
  • Nieuwsbrieven
  • Klantenservice
  • Over Facto
  • Contact
  • Adverteren
  • Vacatures

Direct naar

  • Nieuws
  • Facto Magazine
  • Digimagazine
  • Boeken
  • Facto Academy
  • Partner of choice

Vakkennis

  • Management en organisatie
  • Werkplek
  • Duurzaamheid
  • Hospitality

  • Smart buildings
  • Young Facility
  • Catering
  • Schoonmaak

Ook interessant

  • Schoonmaakbedrijven
  • Arbo Online
  • Hybride werken
  • instagram
  • facebook
  • Facto LinkedIn

Facto is onderdeel van VMN media. Lees in ons manifest waar VMN media voor staat. Op gebruik van deze site zijn de volgende regelingen van toepassing: Algemene Voorwaarden en Privacy en Cookie beleid | Privacy instellingen