Aanleiding voor het plan zijn evaluaties van eerdere calamiteiten, waaronder de vuurwerkramp in Enschede en de watersnood in Limburg. Daaruit bleek dat betere afstemming en centrale aansturing van reconditioneringswerkzaamheden nodig zijn.
Centrale aansturing
Het CPRN treedt in werking wanneer het ‘Draaiboek Coördinatie bij grootschalige calamiteiten brandverzekeringen’ van het Verbond van Verzekeraars wordt geactiveerd. Dat draaiboek beschrijft hoe de coördinatie via Stichting Salvage verloopt op operationeel en bestuurlijk niveau. Met het CPRN wordt daar een concrete invulling aan gegeven voor de inzet van reconditioneringscapaciteit.
Binnen het CPRN coördineert Stichting Salvage namens verzekeraars de inzet van reconditioneringsbedrijven. Op basis van een situatierapport en schadebeeld wordt een CPRN-manager aangesteld. Deze, afkomstig van een bij Schoonmakend Nederland aangesloten bedrijf, krijgt bij activatie de leiding over de inzet van personeel, materieel en middelen over de betrokken bedrijven heen.
De werkzaamheden richten zich op het beperken van schade, bijvoorbeeld door water te verwijderen, gebouwen te drogen en restanten op te ruimen. Het plan voorziet in één aanspreekpunt en moet voorkomen dat capaciteit versnipperd wordt ingezet. Ook wordt de overgang naar de schadeafhandeling door verzekeraars gestroomlijnd.
Samenwerking versterken
Bertran Hallink, programma- en ketenregisseur bij Stichting Salvage, zegt: ‘Bij grootschalige schade is goede afstemming cruciaal. Met het CPRN versterken we de samenwerking en zorgen we ervoor dat capaciteit doelgericht kan worden ingezet op het moment dat dit het hardst nodig is.’
Volgens Geeke Feiter, directeur Schade bij het Verbond van Verzekeraars, is snelle schadebeperking essentieel: ‘Voor verzekeraars is het belangrijk dat na een calamiteit snel passende maatregelen worden genomen om schade te beperken en herstel mogelijk te maken. Dit is een belangrijke stap in die gezamenlijke voorbereiding.’
Ook Schoonmakend Nederland benadrukt het belang van voorbereiding en samenwerking. Ilse Mariën, manager Platformen & Accountmanagement, stelt: ‘Met deze intentieverklaring zetten we een belangrijke stap in het gezamenlijk organiseren van slagkracht bij grote calamiteiten. Juist in situaties waarin snelheid en coördinatie essentieel zijn, is het van groot belang dat de sector goed voorbereid is en partijen elkaar snel weten te vinden.’



